Maj 2021
Udostępnij:

GENETYCZNE PODŁOŻE CECH


Kontynuujemy prezentację zespołów startupowych, tworzonych w ramach I edycji konkursu „Startup School UR”, realizowanego w ramach Projektu „Inkubator Innowacyjności 4.0”. Dzisiaj przedstawiamy propozycję "PoPiGen Muscle".

ZAŁOŻENIA PROJEKTU
Hodowla i sport związany z lotowaniem gołębi pocztowych jest wysoko dochodową gałęzią przemysłu na rynku usług, produktów i hodowli amatorskiej. Elitarne ptaki osiągające wybitne wyniki sportowe wyceniane są w tysiącach euro. Współczesny gołąb pocztowy jest wynikiem krzyżowania wielu ras gołębi oraz ostrej jednostronnej selekcji na wyścigi lotowe (race) szybkość, wytrzymałość i  orientacje przestrzenną, w celu otrzymania ptaka, który w jak najkrótszym czasie w różnych warunkach pogodowych przy średniej szybkości większej niż 70 km/h przemierzy określoną odległość do gołębnika.

W ostatnich latach, jednym z prężnie rozwijających się obszarów badań w zakresie doskonalenia zwierząt jest poszukiwanie genetycznego podłoża cech związanych z szeroko pojętym użytkowaniem. Wykorzystanie markerów genetycznych w sporcie jest popularne u ludzi, koni, a także psów.

Aktualnie funkcjonujące na rynku markery wybierane były na podstawie predykcji między fizjologicznymi procesami warunkującymi związane z lotami ptaków cechami fenotypowymi.

W realizowanym projekcie po raz pierwszy wykorzysta się technologię sekwencjonowania całego transkryptomu (NGS-next generation sequiencing) próbek mięśnia piersiowego gołębi pocztowych, pobranych po przelocie 100 oraz 300 km. Takie podejście metodologiczne pozwoli na precyzyjne wytypowanie genów o różnicowej selekcji oraz SNP czyli potencjalnych markerów molekularnych.

AUTOR PROJEKTU - dr hab. inż. Monika Stefaniuk-Szmukier.

W najbliższych dniach przedstawimy kolejne propozycje, jakie powstały w ramach konkursu – „Startup School UR” (Projekt „Inkubator Innowacyjności 4.0”).

W przypadku chęci współpracy z Zespołem, prosimy o bezpośredni kontakt. Zachęcamy także do kontaktu z uczelnianym Centrum Transferu Technologii Uniwersytetu Rolniczego im. Hugona Kołłątaja w Krakowie oraz Centrum Innowacji Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie sp. z o.o., gdzie mogą Państwo uzyskać konkretne informacje na temat komercjalizacji rozwiązań.

Osoby do kontaktu:

mgr inż. Wojciech Przywała – Broker Technologii
e-mail: wojciech.przywala@innowacje-ur.pl
tel.: 12 662 48 53

mgr Wojciech Borówka – Broker Innowacji UR
e-mail: Wojciech.Borowka@urk.edu.pl
tel.: 12 662 48 53


UWAGA - zapraszamy do odwiedzenia BAZY TECHNOLOGII – AGRITECHMARKET.PL

WIĘCEJ na temat warsztatów „Startup School UR”.

Organizatorami I edycji „Startup School UR”  byli: Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie poprzez Centrum Transferu Technologii Uniwersytetu oraz Centrum Innowacji Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie Sp. z o. o. Wykonawcą spoza uczelni była firma Open Innovation House sp. z o.o.
Cykl warsztatów organizowany był w ramach Projektu pod nazwą „Inkubator Innowacyjności 4.0”, dofinansowanego z Programu pozakonkursowego „Wsparcie zarządzania badaniami naukowymi i komercjalizacja wyników prac B+R w jednostkach naukowych i przedsiębiorstwach”, w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020.
Program pod nazwą „Inkubator Innowacyjności 4.0” realizowany jest w ramach projektu pozakonkursowego pn. „Wsparcie zarządzania badaniami naukowymi i komercjalizacja wyników prac B+R w jednostkach naukowych i przedsiębiorstwach” w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014 – 2020 (Działanie 4.4).

Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie
  
Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie
Aleja Mickiewicza 21, 31-120 Kraków
rector[a]urk.edu.pl
NIP: 675 000 21 18    REGON: 000001815    ESP: /URKRAKOW/skrytka
  
© 2024 Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie